Partnerünk
Egy szépen megépített kandalló vagy cserépkályha a ház ékessége lehet. Manapság reneszánszukat élik, részben a fűtési részben az esztétikai szempontok alapján. Egy jó kandalló működtetéséhez fontos a megfelelő kémény megépítése. A kandalló vagy cserépkályha hőteljesítményének ismeretében kell kéményt tervezni és méreteztetni.
A megfelelő kandalló betét kiválasztása nagyon fontos, ugyanis a legtöbb kandalló betét nem alkalmas mindennapos fűtésre, hanem csak látványkandallókhoz készült. A nem megfelelő kandalló betét kiválasztásával nőnek a fűtési költségeink, mert rosszabb lesz a hatásfok és több fára lesz szükség. Egy korszerű megoldás a hővisszanyerővel és modern betéttel ellátott kandalló építése. A megfelelő betét kiválasztása nagyon fontos, hiszen ebbe van beépítve a füstterelő és a külső levegő ellátás is ezen keresztül zajlik.
Fokozott légzárású nyílászárókkal ellátott belső térbe pl. életveszélyes olyan kandallót vagy cserépkályhát építeni, amely az égéshez szükséges levegőt a belső térből nyeri. Egy ilyen készüléknek a friss levegő igénye hatalmas (akár 120-150 m3/óra) és ha nincs természetes utánpótlás, úgy az oxigént elfogyasztja mi meg megfulladunk. Ennyit nem ér egy szép kandalló sem.
A kandalló másik kényes pontja az ajtó. Olyan rendszert válasszunk, ami lehetőleg nem szorul meg akkor, amikor kinyitjuk és bent ég a tűz. Igen kellemetlen és balesetveszélyes művelet a forró ajtó mechanikát bütykölgetni. Egy kandalló súlya akár fél tonna is lehet, ezért ne ötletszerűen építsük, hanem már a tervezés fázisában gondoljuk át a helyét, és készítsünk alapot neki. Korszerű megoldás, ha a kandallónkat tudjuk csatlakoztatni a vizes fűtési rendszerünkhöz és a gázkazánnal össze tudjuk vezérelni. Így amíg a kandalló kellő hőfokra melegíti a fűtési körben a vizet, addig nem kapcsol be a gázkazán. Így nem csak egy-két helyiség fűtésében vesz részt a kandallónk, hanem rásegít az egész ház fűtésére.
A kandallónál hatékonyabb fűtési megoldás a cserépkályha, bár itt csak akkor élvezhetjük a tűz látványát, ha nem hagyományos cserépkályhát építünk. Hatékonyabb, de munkaigényesebb is, mert a fűtőanyag utánpótlásról sűrűbben kell gondoskodni. A nagyobb hatékonyság miatt kevesebb tüzelőanyag kell bele, mint a kandallóba.
A cserépkályha megfelelő fűtése igényel némi odafigyelést, ha ez nincs meg, akkor a kályha felrobbanhat, szétnyílhat. A fűtéshez nagyon fontos, hogy csak száraz fát használjunk. A levegő páratartalma úgyis ki fog csapódni, azonban ne rongáljuk a szerkezetet és később az idegeinket azzal, hogy még a fa víztartalmát is kicsapatjuk a kályhában. A cserépkályhában égő tűznek nagyon fontos a levegő utánpótlás, amit a belső térből szív el.
Egy kg fa tökéletes égéséhez kb. 4 m3 levegőre van szükségünk. Egy átlagos szoba légtérfogata 30-35 m3. Tehát 10 kg fa elégetésével már több levegőt használtunk el, mint ami a szobában van. Ráadásul ez a levegő a cserépkályha ajtaján levő nyíláson áramlik be. Ezt a nyílást a tökéletes égés érdekében nem szabad elzárni vagy leszűkíteni, szükség esetén még az ajtaját is ki kell nyitni résnyire. Amikor az égés intenzitása már csökken akkor zárjuk be az ajtót és a friss levegő utánpótlás az ajtón levő nyíláson történjen csak. A nyílást elzárni csak akkor szabad, amikor már egyáltalán nem ég benne a tűz, csak és kizárólag parázslik. Egyszerre ne rakjunk rá sok fát. Sokat nem tud elégetni egyszerre másrészt a hirtelen hőmérséklet emelkedés, hőtágulás nem a legjobb barátja a cserépkályha szerkezetének. A cserépkályhát tisztítani is kell leginkább akkor, ha már nehezen indul be vagy a füstgáz visszaáramlik belőle. Rossz állapotú, kinyílt sérült cserépkályhát használni tilos.
Fémlemez munkák előregyártásának és helyszíni kivitelezésének szakembere.
Információ a családi házban előforduló bútorokról
Épület belső helyiségének, huzamos emberi tartózkodás céljára történő felmelegítését és melegen tartását szolgáló tevékenység.
Információ a ház fűtésének lehetőségeiről
Információ a gáz helyettesítésének lehetőségeiről
Lakóhelyiségben elhelyezett, tűztérrel, kéménnyel rendelkező fűtés célját szolgáló tüzelőberendezés.
A kémény az épületekben önálló egységként épített elvezető kürtő, melynek elsődleges funkciója a fűtés során keletkező füstgázok elvezetése a tűztérből a szabadba.
Szerelt jellegű, fémkürtőből készülő füstelvezető rendszerek kivitelezője.
2013. október 1. óta - bizonyos beruházási kör kivételével (sajátos építményfajták) – az építési naplót már elektronikus formában kell vezetni. E szerint az építési kivitelezési folyamat résztvevői a napló vezetési, ellenőrzési, bejegyzési kötelezettségeiket az elektronikus építési napló alkalmazás segítségével kell teljesítsék. (313/2012 (XI.8.) Kormány rendelet 24§ (3) bekezdés szerint.
Az elmúlt évek során több olyan jogszabályi változás történt, mely növelte az építtetők felelősségét és az építkezéssel kapcsolatos teendőit, legutóbb 2013-ban is történt néhány változás.