Partnerünk
A tetőfedés vagy héjalás a tető látható része, a nap, a szél és a csapadék hatásainak ellenálló fedést jelent ez.
Különbséget kell tegyünk magas és lapostető között. Lapostető esetében a tetőfedés általában a tetőszerkezetet védő vízszigetelésre szórt kavicsréteg. Erre járólapok kerülnek, hogy pl.: a kéményeket meg lehessen közelíteni. Környezetbarát megoldások esetén pedig zöldtető készül. A zöldtető lehet extenzív és intenzív. Extenzív zöldtető esetén 10-15 cm-es ültető közeg kerül csak a tetőre és ebben leginkább szárazságtűrő növények élnek. Az intenzív zöldtető pedig egy kert a tetőn. Az intenzív zöldtető a fenntartása miatt intenzív, hiszen automata öntöző rendszerre is szükségünk lesz. A zöldtető előnye az esztétikai szempontokon túl a jó hőszigetelő képesség, az épületszerkezetek hőingadozása 40 fok körülre csökken, amíg egy, a napsugárzásnak közvetlenül kitett lapostető esetén ez 100-120 fok is lehet. Egy zöldtető létesítése a speciális igények miatt (pl.: gyökérálló szigetelés, nagy önsúly, karbantartási költségek stb…) drágább, mint egy hagyományos lapostető, az ára kb. 20 év alatt térül meg németországi számítások alapján.
A magastetőre kerülő fedések anyagukban lehet égetett kerámia (cserép), fémlemez, cserepeslemez, bitumenes zsindely vagy akár nádfedés is. A különböző trapézlemez fedések alkalmazása családi házak esetében nagyon ritka. Bizonyos hajlásszögű tetőfelület alatt/felett nem alkalmazhatók az egyes héjazatok, ennek eldöntése a tervező feladata. A tető hajlásszögét a környezeti adottságok is befolyásolják. Ahol pl. sok hó esik ott praktikus laposabb tetőt építeni, mivel a hóréteg hőszigetelőként működik. Ugyanígy ahol kevés az eső, ott a laposabb tetőfelületről több esővíz gyűjthető. Ahol sok az eső, ott ennek az ellenkezőjét kell megvalósítani, hogy a csapadék minél hamarabb távozhasson.
Az egyes tetőfedő anyagok ismertetésébe azoknak nagyon széles választéka miatt itt nem mennénk bele. Vezérelvként azt tartsuk szem előtt az anyag kiválasztásánál, hogy a fő feladatának, a környezeti hatások elleni védelemnek maradéktalanul tegyen eleget és emellett olyan színű, anyagú, formájú legyen ami nekünk tetszik. De ha engedményt kell tennünk, inkább az esztétika rovására menjen. Egy jó tetőfedő anyagnak meg kell felelnie az alábbi minőségi követelményeknek: színtartósság, méretpontosság, fagyállónak kell lennie és a környezeti hatásokkal szemben ellenállónak kell lennie. Persze ide az általános hatásokat értjük, pl.: egy extrém erősségű jégesőben akármilyen jó minőségű cserépfedés károsodhat. Érdekességként meg kell említeni még a magyar fejlesztésű napelemes kerámia cserepet, ami a hagyományos napelemnél olcsóbb és hatékonyabb.
Ajánlott referenciákA természetben előforduló bauxitból vegyi eljárással készülő ezüstös színű könnyűfém.
Épületek létrehozása célját szolgáló, az építmény fizikai megvalósítását jelentő munkafolyamat.
Az épületek esetén kialakított, a vastagságához képest hosszúkás, magas, téglatest alakú térelválasztó szerkezet.
Információ a hidegburkolatról, járólapról, téglaburkolatról. Magas hővezetési tulajdonságú, ezért hideg hatású burkolat típus, lakó helyiségeken túl főleg közlekedők, vizes helyiségek, teraszok, közösségi létesítmények padló- és fal-burkolata.
Hideg, vagy, vagy meleg épületfalon, födémen, vagy egyéb szerkezetén történő áthaladását megakadályozó réteg beépítésének folyamata.
Ingatlan, földterület határvonalán létesített áthaladást megakadályozó vonalas építmény.
Fémekkel, főleg vassal dolgozó szakember, aki az épületen lévő vas anyagú épületszerkezeteket gyártja és beépíti.
Az a szakmai képzettséggel rendelkező mester, aki a szigetelések készítését végzi el.
2013 nyár óta – július 1-től - az OÉNY-ben azaz az Országos Építésügyi Nyilvántartásban közzéteszik a nem fizető vállalkozókat. Remélhetően az új rendelkezés a körbetartozás csökkenésével járhat.
A kivitelezés kezdetén a megrendelő, azaz a tulajdonos átadja a munkaterületet a vállalkozónak, melynek tényét az építési naplóban - E-naplóban is rögzítik. Ha ez nem megoldható, akkor a helyszínen felvett jegyzőkönyvet csatolni kell az E-naplóhoz. Ezen eljárás során megjelölik a munkaterületet, majd nyilatkoznak arról is, hogy alkalmas-e a munkavégzésre, és rögzítik az átadás-átvétel tényét.
2013. október 1. óta - bizonyos beruházási kör kivételével (sajátos építményfajták) – az építési naplót már elektronikus formában kell vezetni. E szerint az építési kivitelezési folyamat résztvevői a napló vezetési, ellenőrzési, bejegyzési kötelezettségeiket az elektronikus építési napló alkalmazás segítségével kell teljesítsék. (313/2012 (XI.8.) Kormány rendelet 24§ (3) bekezdés szerint.
Az elmúlt évek során több olyan jogszabályi változás történt, mely növelte az építtetők felelősségét és az építkezéssel kapcsolatos teendőit, legutóbb 2013-ban is történt néhány változás.
Megdöbbentő, de igaz, amit olvashattunk nemrég különféle hírforrásokban a piacon lévő szén-monoxid érzékelőkről. Az elmúlt évtized szén-monoxid-mérgezési baleseteiből tanulva egyre jobban terjednek azok a készülékek, melyek a veszélyes gázok jelenlétét jelzik, de mint a tapasztalatok mutatják sokszor tévesen!